„O sondażach z sensem i bez emocji – dobre badania w oczach fachowców”

Badania sondażowe dawno już opuściły hermetyczny świat akademicki i znajdują powszechne zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest rzetelna wiedza dotycząca postaw ludzi wyrażających się w opiniach i zachowaniach. W ramach tego trendu badania sondażowe stały się częścią codzienności nowoczesnych systemów demokratycznych. W modelowym ujęciu społeczeństwa obywatelskiego sondaże opinii publicznej traktowane są nawet jako jedno z najważniejszych źródeł jego samowiedzy. Jeśli przyjmiemy, iż sondaże umożliwiają przyrost informacji wykorzystywany przez polityków i społeczeństwo, to jednak nie wszyscy jego członkowie posiadają umiejętność właściwej ich interpretacji. A szczególnie oceny ich wiarygodności i wartości. Jest to problem niezwykle ważny, gdyż informacje uzyskiwane w sondażach mają sprzyjać podejmowaniu racjonalnych decyzji w obszarach kluczowych dla życia społecznego ekonomicznego i politycznego. Odnosząc się do tego problemu Fundacja Naukowo-Badawcza „Investigare et Scire” wraz z Oddziałem Łódzkim Polskiego Towarzystwa Socjologicznego organizują spotkanie panelowe pod tytułem „Jak skutecznie korzystać z badań sondażowych w działalności pozaakademickiej?”.

Panel otworzy dr Andrzej Rostocki, przewodniczący Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii UŁ. Z jego wystąpienia uczestnicy spotkania dowiedzą się czym są badania sondażowe i jak je oceniać, a także o roli i jakości sondaży przedwyborczych i wyborczych, problemie tak aktualnym w obecnym momencie. W głównej części spotkania Dr Katarzyna Grzeszkiewicz-Radulska z Instytutu Socjologii UŁ, autorka książki „Respondenci niedostępni w badaniach sondażowych” przedstawi prelekcję na temat praktycznej strony tego typu badań. Poruszone będą w niej zagadnienia tak istotne jak próba badawcza i kwestie z nią związane, czego unikać i na co zwracać uwagę przy zamawianiu sondaży u zewnętrznych wykonawców oraz inne problemy kluczowe dla tej tematyki pod względem metodologicznym. Jest to wydarzenie otwierające cykl paneli pt: „Debata o metodzie” skierowanych do każdego obywatela, a w szczególności organizacji pozarządowych, urzędników, dziennikarzy oraz studentów, na których eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawią najważniejsze kwestie związane z badaniami społecznymi i skutecznym ich stosowaniem w praktyce.

– wstęp wolny –

wydarzenie na fb:

https://www.facebook.com/events/1600244300193241/

[fb-like-button]

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>