Przetrwalniki Dźwiękowe – Łódzkie Wieczory Muzyki Swobodnie Improwizowanej

– ponad 3 godziny muzyki –

24.05 odbędzie się pierwsze wydarzenie z planowanego cyklu comiesięcznych łódzkich wieczorów muzyki

swobodnie improwizowanej – Przetrwalniki Dźwiękowe.

Zgodnie z zamysłem organizatorów cykl ten ma stwarzać w Łodzi stałą przestrzeń do publicznej prezentacji tego rodzaju muzyki.

Zakłada się, że przez stałe zachęcanie do występów scenicznych uda się rozwinąć wśród muzyków cechy spontaniczności, umiejętności wspólnego tworzenia sztuki oraz wiarę w to, że warto stale rozwijać środki własnego artystycznego wyrazu. Do wydarzeń zapraszani będą również amatorzy, którym możliwość występu przyniesie największe korzyści, ponieważ pozwoli utwierdzić się w przekonaniu, że dzięki dążeniu do doskonałości w sztuce życie nabiera nowego, głębokiego sensu.

Idea najbliższego wydarzenia. Do udziału w Przetrwalnikach Dźwiękowych, które odbędą się 24 maja zaproszeni zostali następujący muzycy:

Michał Rupniewski – skrzypce, klarnet Ola Kozioł – śpiew Suavas Lewy – perkusja Michał Biel – saksofon barytonowy Paweł Sokołowski – saksofon sopranowy i tenorowy Marcin Garncarek – saksofon altowy Wojciech Woźniak – didgeridoo, flety, bęben ramowy

Siódemka wymienionych osób podzielona będzie na mniejsze grupy (duety, tria), które będą zmieniać się na scenie po około dwudziestominutowych koncertach. Celem tego działania jest uzyskanie świeżej narracji i innego brzmienia każdego z poszczególnych występów oraz budowanie spontanicznych, ale spójnych relacji pomiędzy indywidualnymi typami ekspresji różnych artystów. Rotacja konfiguracji muzyków pokaże, że improwizator grający na jednym instrumencie zachowuje się różnorodnie w zależności od sytuacji – jego gra w dużej mierze zależy od tego, do jakiego muzyka i instrumentu musi się dopasować. Sztuka grupowej improwizacji, niezależnie od wielkości składu, wymaga od muzyka uwagi i umiejętności twórczego reagowania na wypowiedź innych, jest umiejętnością spontanicznego współtworzenia wspólnych nowych narracji. Punktem wiążącym taką twórczość jest wzajemny szacunek artystów, wyczucie i otwartość na brzmienie i kompozycję. Większość muzyków biorących udział w wydarzeniu tworzy od lat łódzki kolektyw improwizatorów:

Dźwięk-Bud, który oprócz koncertowania w klubach, salach i na festiwalach, grywa też na ulicach, bazarach i w domach. Do współudziału w Łódzkim Wieczorze Muzyki Improwizowanej muzycy Dźwięk-Budu zaprosili Olę Kozioł – wszechstronną artystkę z Łodzi o pięknym głosie i dobrym duchu oraz Michała Biela z Wrocławia, który wypracował bardzo oryginalny styl gry na saksofonie barytonowym. ____

Michał Biel – Jerzy po Wołodyjowskim, Edward po dziadku, o dużych skłonnościach do jednostajnych prozaicznych posunięć, wręcz obsesyjnie czerpie przyjemność z powtarzalności. Współtworzy grupy: Bachorze, Cococlock, Mikrobi.T. Instrument przewodni: saksofon barytonowy.

Michał Rupniewski – niedawno moje skrzypce (które kupili mi rodzice, dawno temu, w Nysie) przeszły gruntowną renowację, dzięki czemu jakoś brzmienia i radość grania wzrosły niepomiernie. Gdzieś w 2011, w Yerevaniu, żona kupiła mi duduk. Z Yerevania wracałem wtedy sam, wcześniej niż reszta towarzyszy podróży, w samolocie pełnym uczestników konkursu piosenki „Eurowizja dla dzieci”. Klarnet kupiłem w Łodzi, gdzieś w 2010, od dobrze zapowiadającej się adeptki muzyki i filozofii, której narzeczonym jest znany prestidigitator. W moim głównym zespole, Dźwięk-budzie, graliśmy kiedyś na wszystkim, co popadło, zabierając sobie instrumenty podczas prób. Obecnie to się zmieniło, gram głównie na skrzypcach i klarnecie, głównie po to, by niedoskonałości grania na jednym instrumencie wytłumaczyć graniem na tym drugim.

Marcin Garncarek – muzyk improwizator grający na saksofonie altowym i flecie prostym. Eksploruje zarówno świat muzyki dawnej jak i przestrzenie swobodnej improwizacji. Członek łódzkiej grupy Dźwięk-Bud.

Paweł Sokołowski – Improwizator grający na instrumentach dętych drewnianych, głównie saksofonach. Jest współzałożycielem improwizujących zespołów: Dźwięk-Bud i Hybrida Conclusio.  Aktywnie uczestniczy w organizowaniu wydarzeń na łódzkiej scenie muzycznej. Jest współodkrywcą idei muzyki prywatnej, a od 2012 roku organizatorem kolejnych edycji festiwalu Musica Privata. Ponadto jest biegaczem, który nie bierzy udziału w wyścigach. Interesuje się przyrodą i wycieczkami (najlepiej do miejsc, w których diabeł mówi dobranoc).  Z wykształcenia jest humanistą – ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Łódzkim, a teraz samotnie rozwija wiedzę.

Wojciech Woźniak – improwizuje na didgeridoo, fletach i bębnie ramowym. W jego grze charakterystyczne jest poszukiwanie pulsu. Jest członkiem zespołu Dźwięk-Bud. Poza sferą muzyczną jest wybitnym fachowcem w dziedzinie wykwintnych azjatyckich herbat.

Ola Kozioł – ur. w 1983 roku w Skierniewicach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta. Zajmuje się malarstwem, instalacją, wideo i performance. Tym, co stanowi o swoistości jej twórczości jest łączenie metod stosowanych w sztukach wizualnych z technikami „białego głosu”, czyli śpiewu na otwartym gardle. Jest członkiem grupy kultywującej wokalne tradycje – Miejskie Darcie Pierza, a także członkiem „Wielkiego Chóru Młodej Chorei”.

Sławomir Lewy – ur. 1970 roku w Łodzi. Gitarzysta, kompozytor, performer, wokalista, różnoinstrumentalista, producent muzyczny, animator kultury. Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II-go stopnia w Łodzi, instrument prowadzący – kontrabas. Właściciel własnego studia nagraniowego i niszowego wydawnictwa płytowego Nasze Nagrania. Zorientowany na nowe doświadczenia muzyczne, złakniony dźwięków, poszukiwacz ciekawych brzmień, stale zasłuchany w audiosferę ziemi. Zajmuje się nagraniami terenowymi utrwalając dźwięki miejsc, sytuacji i przemyśleń ludzi. Projekty muzyczne w które jest/był zaangażowany: Prząśniczki, Bogowie, DźwiękBud, B.I.E.D.A, 250kg, Midi Orchestra, Voozel, L.A.W, Loop Ansamble i inne.

wstęp płatny 15 pln, jeśli ktoś chce, to może dać więcej – kasa z bramki przeznaczona dla grających.

Patronaty: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej MIEJ MIEJSCE Plaster Łódzki

wydarzenie na fb:

https://www.facebook.com/events/408123896059496/

[fb-like-button]

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>