








Prognozy nie pozastawiają złudzeń. Rok po roku miasto będzie się wyludniać, a odsetek osób w podeszłym wieku nie przestanie wzrastać. W rezultacie utrzymanie miasta spadnie na barki mniejszej liczby osób łożących więcej w podatkach i opłatach na utrzymanie kolejnych kilometrów dróg, wodociągów, linii energetycznych, na pozostające w pogotowiu służby ratunkowe, ekipy sprzątające i odśnieżające, na komunikacje miejską, oświatę, służbę zdrowia i kulturę.
Aby nie wpaść w pułapkę kosztów i jednocześnie stymulować rozwój śródmieścia w Strategii Przestrzennego Rozwoju Miasta do 2020 roku ustalono docentryczny kierunek modernizacji miasta. Zakłada się lepsze zagospodarowanie zurbanizowanych, ale niewykorzystanych terenów a zablokowanie trendów „suburbanizacji” czyli ucieczki mieszkańców i inwestycji na przedmieścia.
Co w praktyce zrobić, aby skutecznie zrealizować ten pomysł? Zmniejszyć granice administracyjne? Obniżać podatki inwestującym w centrum? Blokować zezwolenia na budowę na przedmieściach?
Na te pytania odpowie twórca koncepcji, Architekt Miasta Łodzi – profesor Marek Janiak. W roli recenzenta wystąpi architekt Marek Diehl który, od 1994 r. prowadzi własną praktykę architektoniczną a jego realizacje są związane przede wszystkim z Łodzią, ( m.in.: Textorial Park). Spotkanie poprowadzi, koordynator klubu Szósta Dzielnica – Błażej Filanowski.
Komentarze