








Centrum Naukowo-Badawcze UŁ „Bałkany na przełomie 20/21 w.” oraz 6 dzielnica zapraszają na panel dyskusyjny:
Bałkany – „miękkie podbrzusze Europy”?
połączony z promocją książki:
Bałkany Zachodnie w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego pod redakcją A. Głowackiego i S. L. Szczesio.
Od historycznych przemian na Bałkanach w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia, upłynęło już ćwierć wieku. Jednakże dla tamtejszych społeczeństw okres ten, niestety, nie stał się od razu czasem pokoju, dynamicznej transformacji i szybkiej stabilizacji. Łańcuch krwawych konfliktów po raz kolejny boleśnie przypomniał światu o tym, jak niebezpieczna jest nadal „bałkańska beczka prochu”. Co więcej, pomimo wysiłków polityków – nie udało się trwale rozwiązać problemów politycznych, społecznych i gospodarczych. Na kwestie etniczne i religijne nakładają się niezałagodzone zaszłości historyczne i zorganizowana przestępczość. Napiętą sytuację pogarsza dodatkowo rywalizacja mocarstw o wpływy w regionie. W ostatnich miesiącach o Bałkanach zaczęło znowu być głośno za sprawą referendum w serbskiej części Bośni i Hercegowiny, przeprowadzonego przy wsparciu Władimira Putina. Dlaczego próby budowy stabilizacji zawodzą, a o Bałkanach znacznie częściej mówi się w kontekście negatywnym niż pozytywnym?
O aktualnych problemach, wyzwaniach, zagrożeniach i perspektywach dla Bałkanów będą debatowali eksperci oraz współautorzy książki: Bałkany Zachodnie w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego – prof. Konrad Składowski (Uniwersytet Łódzki) – dr Rafał Woźnica (Uniwersytet Jagielloński) – dr Sławomir Lucjan Szczesio (Uniwersytet Łódzki) – dr Magdalena Rekść (Uniwersytet Łódzki).
Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Lachowski (Uniwersytet Łódzki).
Prof. Konrad Składowski (Uniwersytet Łódzki) – prawnik, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Naukowo-Badawcze UŁ „Bałkany na przełomie 20/21 w.”, ekspert w dziedzinie prawa wyborczego i systemów konstytucyjnych państw bałkańskich, ze szczególnym uwzględnieniem Chorwacji. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, współautor trzech podręczników z zakresu prawa konstytucyjnego.
Dr Rafał Woźnica (Uniwersytet Jagielloński) – politolog, adiunkt w Katedrze Historii Współczesnej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ; członek m. in. Komisji Bałkanistyki PAN (oddział w Poznaniu), Komisji Najnowszych Dziejów Słowian przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Autor książki Bułgarska polityka wewnętrzna a proces integracji z Unią Europejską oraz wielu publikacji na temat przestępczości zorganizowanej na Bałkanach, a także stosunków międzynarodowych w regionie Europy Południowo-Wschodniej.
Dr Tomasz Lachowski – prawnik, dziennikarz, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy; stały współpracownik portalu Onet, publikuje w takich czasopismach lub portalach jak: Nowa Europa Wschodnia, New Eastern Europe, „Rzeczpospolita Plus Minus”, Nový prostor (Czechy), „The Daily Star” (Bangladesz), JusticeInfo (Wielka Brytania).
Dr Sławomir Lucjan Szczesio (Uniwersytet Łódzki) – historyk, asystent w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ; sekretarz naukowy Centrum Naukowo-Badawcze UŁ „Bałkany na przełomie 20/21 w.”; autor, współautor i współredaktor ponad 20 publikacji poświęconych historii Jugosławii oraz roli społeczności międzynarodowej w konfliktach jugosłowiańskich, np. „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”, „Bośnia i Hercegowina 15 lat po Dayton. Przeszłość – teraźniejszość – perspektywy”, „Bałkany Zachodnie między przeszłością a przyszłością”, „Bałkany Zachodnie w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.
Dr Magdalena Rekść (Uniwersytet Łódzki) – politolog, adiunkt w Katedrze Teorii Polityki i Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, sekretarz naukowy w Centrum Naukowo-Badawcze UŁ „Bałkany na przełomie 20/21 w.” członkini m.in. Komisji Bałkanistyki PAN (oddział w Poznaniu), Rady Programowej serbskiego czasopisma Politikon – Časopis za istraživanje fenomena politike. Autorka i współautorka wielu publikacji poświęconych Europie Południowo-Wschodniej, w tym „Mity narodowe i ich rola w kreowaniu polityki na przykładzie państw byłej Jugosławii” oraz „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”.
Patronem medialnym spotkania jest portal Obserwator Międzynarodowy.
= wstęp wolny =
wydarzenie na fb:
https://www.facebook.com/events/2167594313466068/?notif_t=plan_admin_added¬if_id=1478258776592972
Komentarze