








31.10 | g.18 – spotkanie
03.11 | g.18 – wernisaż
Z projektowaniem stykamy się na każdym kroku, poprzez architekturę, design, grafikę czy modę. Często nie do końca świadomi, dlaczego bardziej podoba nam się wygląd tego, a nie innego przedmiotu, samo jego opakowanie i „podanie”. Dlaczego bardziej przemawia do nas layout książki czy magazynu, który niekoniecznie jest nam potrzebny, ale jest po prostu piękny i musimy go mieć. Po przestrzeń publiczną, którą co niektórzy starają się uporządkować i wpoić – że mniej jednak znaczy więcej. Więcej porządku, w którym zbędne będą krzyczące hasła w jaskrawych kolorach, od których bolą oczy.
Na naszym łódzkim podwórku, za przykład wprowadzenia swoistego szablonu zagospodarowania przestrzeni, uznać możemy utworzenie Parku Kulturowego. W zakresie którego występuje pewna standaryzacja unormowana przepisami. Jak nasze poczucie estetyki ulega zmianie i co ma nią wpływ? Dlaczego w niektórych miejscach czujemy się lepiej? Co buduje nasze poczucie estetyki i kto i w jaki sposób powinien o nie dbać i mieć na to wpływ? To tylko namiastka zagadnień i temat na długie rozważania. Nie projektujemy tylko po to, żeby coś sprzedać pod konkretny target. Studia, projektanci często mają swoje zasady, idee czy filozofię, z którą przysłowiowy klient, albo się zgadza, albo wybiera inną drogę – pytanie dla kogo lepszą.
Celem spotkań jest przybliżenie szerszej publiczności, czym jest zawód grafika i projektanta graficznego. Jaka jest różnica i specyfika w pracy freelancera, a jak wygląda ona w studiu graficznym, czy agencji reklamowej. Pragniemy zaprosić doświadczonych jak również początkujących w tym zawodzie projektantów oraz wykładowców. Chcemy aby podzielili się swoimi doświadczeniami z różnych perspektyw, opowiedzieli o swoich początkach w tej branży, jakie zlecenia przysporzyły im najwięcej satysfakcji, a które były mało udane.
Każde wystąpienia będzie miało swój temat przewodni i tak Kuba opowie o pracy i projektowaniu w kontekście Łodzi
► JAKUB STĘPIEŃ aka Hakobo (ur. 1976) należy do 50 najważniejszych obecnie plakacistów na całym świecie (według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century). Doskonale czuje się również w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i ogólnie – grafice użytkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Galerią Design – BWA Wrocław, Tate Britain. Wśród jego klientów znajdują się: Pogo, Festiwal Łódź Design, Wyborowa, TVP i inni. W swoich realizacjach prezentuje charakterystyczny styl, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Zbiór jego prac obejmuje zarówno zdyscyplinowane, proste układy, jak również realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem, graficznym noizem i estetyką nadmiaru.
www.hakobo.art.pl
www.hakobo.pl
https://instagram.com/
— wstęp wolny —
Wydarzenie wspierają:
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej Plaster Łódzki
Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi
wydarzenie na fb:
https://www.facebook.com/events/1687766074868691/
Komentarze