Łódzka ulica – chcemy to zrobić!

Zapraszamy do udziału w dyskusji poświęconej problemom transformacji śródmieścia Łodzi. Jest to niezależna inicjatywa zorganizowania szeregu  spotkań z udziałem zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin. Celem ma być ich publicznie dostępny zapis i konkluzje mogące zaoszczędzić  biorącym udział w rewitalizacji, a przede wszystkim społeczności miasta, złych skutków śmiertelnego jak wiemy z dotychczasowej historii naszej Ziemi Obiecanej grzechu zaniechania. Zaczynamy od specjalistów z dziedziny architektura. Planowane są trzy spotkania z trzema łódzkimi biurami architektonicznymi. Ich wyboru dokonał architekt Wojciech WYCICHOWSKI, on też będzie moderatorem.

Spotkania odbywać się będą w „6. Dzielnicy”, ul. Piotrkowska 102, front, IIp. o godz. 17.30, pierwsze spotkanie 23-go kwietnia, kolejne – 30-go i 7-go maja.

W pierwszym spotkaniu weźmie udział: Maciej Taczalski (Design Lab Architects) Monika Wojnarowska (APP Draft) Marek Diehl (Diehl Architekci)

Uwaga! Wszyscy, którzy chcą być na spotkaniu muszą wysłać maila ze swoim zgłoszeniem pod adres lodzkaulica@gmail.com Od 17.00 do 17.15 wchodzą wszyscy zarejestrowani goście, po tej godzinie Ci, którzy tego nie zrobili. Początek – godz. 17.30.

Od niemal piętnastu lat mamy XXI stulecie – Matka Natura w takim czasie produkuje następne pokolenie i jak na razie żadnego nowego pomysłu na kulturę. Nie wiemy nawet czy w rewitalizacji bardziej chodzi o intensyfikację życia, czy o jego uspokojenie. Wiemy, że nie chodzi tylko o zmianę zabudowy, ale niewiele więcej. Centrum Łodzi zostało właśnie podzielone na 20 kwartałów, które systematycznie będą przeobrażać się według zasad, które albo będą nam podyktowane, albo je sami wspólnie wypracujemy.

Zamierzamy w gronie ludzi zainteresowanych porozmawiać o nowych trafnie określających współczesne życie pojęciach. Pojęciach umocowanych w rzeczywistości znacznie głębiej niż urzędowe definicje rewitalizacji. Pojęciach dających się przekształcić w użyteczne, a nie zużyte schematy działania.  Stąd obecność na naszych spotkaniach nie tylko architektów, ale i ekonomistów, socjologów, estetyków, kulturoznawców – wszystkich zainteresowanych   tym by czekające Łódź w najbliższych latach zmiany okazały się zmianami na lepsze.

Wiemy, że na wielu internetowych forach toczy się bezlik dyskusji na podobne tematy. Budowanie czy ożywianie miasta wymaga osobistego zaangażowania stąd nasza pewność, że dyskusja w tradycyjnej formule jest wciąż niezastąpiona. Chcemy unikać pustosłowia dlatego na początek proponujemy skupić uwagę na niezbyt długiej, ale arcyłódzkiej Bardzo Ważnej Ulicy, traktując ją jako swego rodzaju matecznik innych łódzkich ulic. Jest to ulica położona w środku kwartału Wschodnia-Rewolucji-Kilińskiego-Jaracza od jakiego ma zacząć się przemiana śródmieścia. Jak to zrobić, jakimi metodami? Czy jest jedna optymalna ścieżka prowadząca do celu? Kto najbardziej przeszkadza? Jakie mechanizmy psują rynek projektowy i realizacyjny? Namysłu i odpowiedzi na takie między innymi pytania oczekujemy właśnie od Was. Nasza ulica z powodu swojej historii i legendy zajmuje też centralne miejsce w tym co zdaniem jednego z najwybitniejszych semiotyków kultury – Jurija Łotmana – buduje pojęcie miasta: w kotle „tekstów i kodów, rozmaicie zbudowanych i heterogenicznych, należących do różnych języków i poziomów”. Powinniśmy to wszytko zachować czy raczej zapomnieć i zacząć od nowa?

Zależy nam na swobodnej wymianie zdań, na poszukaniu nowych definicji słowa REWITALIZACJA, na pozbyciu się wszystkiego co nam utrudnia życie projektowe. Chcielibyśmy po spotkaniu uznać, że było to solidne, treściwe seminarium badawcze.

Proponowana formuła spotkania jest następująca – troje zaproszonych architektów na przykładzie przygotowanej przez siebie elewacji jednego z budynków z naszej wzorcowej ulicy przedstawi swój pogląd na rewitalizację. Całość będzie rejestrowana i po zmontowaniu dostępna na stronie internetowej. Na prezentację wizji i poglądów każdej osoby oraz dyskusję jest 30 minut.

wydarzenie na fb:

https://www.facebook.com/events/965420303488208/

 

[fb-like-button]

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>