PS. FonoGrafika_Maciej Zdanowicz – wystawa

O prezentowanych pracach:

Nagrywanie brzmień otoczenia stanowi coraz bardziej powszechną praktykę. W języku angielskim tzw. „field recording”, czyli wprost – nagrania terenowe są zastępowane słowem „phonography”. Określenie to nawiązuje do sztuki fotografii, stanowiąc wyraz podobieństwa do niej jako działania dokumentacyjnego, kreatywnego. W swojej praktyce łączę oba ze wspomnianych zapisów. W efekcie powstają ścieżki dźwiękowe oraz zrealizowane na ich podstawie obrazy. Konkretna, geometryczna forma swego rodzaju wizualizacji dyktowana jest przez strukturę brzmienia, przyjmuje kształty zależne od jego fizycznych parametrów. Uzyskany koloryt, rytmiczna masa przenikających się barw, wewnętrzna dynamika odzwierciedla specyfikę, płynność niewidocznego wprost fragmentu rzeczywistości,

W prezentowanych pracach poświęcam się przede wszystkim Łodzi. Obserwuję skutki upadku miasta przemysłowego, jego dalszą trudną transformację, poszukiwanie nowej tożsamości. Poza zmianami w skorodowanym pejzażu kamienic i fabryk notuję przeobrażenia audiosfery. W wiele miejsc kojarzonych wcześniej z rwetesem, gorączką wkracza cisza, bezgłos. Inne z kolei zajmuje zgiełk powodowany przez transport, przeładowane do granic możliwości arterie komunikacyjne, gwar na ulicach, placach, permanentny szum generowany przez przemysł, nową architekturę, społeczeństwo, kulturę.

Druga odsłona projektu „FonoGrafika“obejmuje głównie realizacje poświęcone dźwiękom przestrzeni industrialnych. Do ich powstania przyczyniły się rejestracje, dokumentacje zrealizowane w działających do tej pory łódzkich zakładach włókienniczych.

Pracą będą towarzyszyły QR kody, za pomocą których będzie można odsłuchać konkretną ścieżkę dźwiękową.

O autorze: Urodzony w 1982 r. artysta intermedialny i teoretyk sztuki. Pracuje w obszarze nowych mediów, zwłaszcza obrazu cyfrowego i dźwięku. Adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie pełni funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych i studenckich. W latach 2007-2017 asystent w Pracowni Obrazu dr hab. Aleksandry Gieragi, prof. ASP na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME), World Forum for Acoustic Ecology, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Studia magisterskie na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi ukończył z wyróżnieniem w 2007 r., w pracowniach Grafiki Reklamowej i Propagandowej prof. Bogusława Balickiego, a także Malarstwa i Rysunku prof. Romany Hałat. W 2015 r. Uzyskał stopień doktora w ISP UJK w Kielcach na podstawie pracy “Geometria dźwięku – obrazowanie pejzażu akustycznego”, zrealizowanje pod opieką prof. Wiesława Łuczaja. Ma na swoim koncie 8 wystaw indywidualnych, udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, jest laureatem nagród (m.in. stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi w 2017 r., wyróżnienia honorowego na I Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku Studenckiego w Toruniu w 2008 r., nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 2006 r.).

Projekt finansowany ze środków UMŁ (2017)

Wystawa potrwa do końca marca. Wystawa czynna w godzinach funkcjonowania lokalu, wt – sob, od g.17-…

– wstęp wolny –

Zapraszamy

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/162751747679329/

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>