Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Nowicką-Franczak, autorką książki Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa.

Wciąż niedokończona debata wokół książek Jana Tomasza Grossa pokazała, że żadna ze stron nie była na nią przygotowana i w pewnym sensie jej nie chciała, gdyż nie podjęła (poza nielicznymi wyjątkami) wysiłku przetłumaczenia własnych argumentów na kod komunikacyjny pozostałych uczestników sporu.

Debata ta wykazała także zasadniczy deficyt myślenia o przeszłości w polskim dyskursie publicznym, a więc ujmowania historii jako zbioru jasnych i ciemnych kart, gdzie każda z nich zasługuje na odpowiednie upamiętnienie.

Wokół debaty i książki o niej dyskutować będą:

Marek Czyżewski, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i kierownik Zakładu Badań Komunikacji Społecznej w Instytucie Socjologii UŁ, przewodniczący Rady Konsorcjum Naukowego „Analiza Dyskursu”, redaktor naczelny czasopisma „Przegląd Socjologiczny”. Współautor i współredaktor książek Cudze problemy, Rytualny chaos, Retoryka i polityka i Dyskurs elit symbolicznych oraz zeszytu czasopisma „Societas/Communitas” pt. Pedagogizacja życia społecznego.

Magdalena Nowicka-Franczak, dr, socjolożka, badaczka dyskursu publicznego i komunikacji społecznej. Pracuje w Zakładzie Badań Komunikacji Społecznej w Instytucie Socjologii UŁ. Stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Autorka wielu artykułów i esejów popularno-naukowych.

Magdalena Saryusz-Wolska, dr hab., kulturoznawczyni i socjolożka, wykłada w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ oraz współpracuje z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie. Zajmuje się pamięcią zbiorową, badaniami recepcji i historią wizualną. Ostatnio wydała książkę Ikony normalizacji. Kultura wizualna Niemiec 1945–1949 oraz współredagowała Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci.

Prowadzenie: Estera Flieger, absolwentka historii, w Katedrze Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii UŁ przygotowuje doktorat: Zagłada w historiografii polskiej do 1989 roku. Instytucje, sylwetki, interpretacje. Seminarzystka Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

wydarzenie na fb https://www.facebook.com/events/289493888174078/

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>