Bogusz Rupniewski „Zweiheitsmusik” – koncert

Przyszedł czas na promocję solowej płyty duo smyczkowego Bogusz Rupniewski. Tworzą je wiolonczelistka Małgorzata Bogusz (Wiedeń) oraz skrzypek Michał Rupniewski (Wrocław). Oboje muzycy związani są z Łodzią, współtworząc także tamtejszą scenę. Aktywni w zespołach takich jak Dźwięk-Bud, Hybrida Conclusio, czy w projektach „Muzyka Litzmannstadt Getto”, „FREEvolous Improvisations”.

Nazwa zespołu nawiązuje do jedności (wszak Bogusz Rupniewski to jeden człowiek), zaś tytuł płyty do dwoistości („Zweiheitsmusik” to neologizm, który można tłumaczyć jako „muzyka podwójności”). I właśnie tego rodzaju dialektyczne napięcie obecne jest w prezentowanej twórczości. Album „Zweiheitsmusik” to zapis spotkania dwu różnych wrażliwości artystycznych, pod znakiem nostalgii za przeszłością (w historii będącej inspiracją dla płyty), ale także spojrzenia w przyszłość i poszukiwania nowych form wyrazu poprzez dźwiękową eksplorację instrumentów smyczkowych i wyrwania ich z przypisanej im konwencji. Muzyka swobodnie improwizowana z dalekimi echami muzyki folkowej i klasycznej, bez chęci jednoznacznego przypisania do żadnych ze stylistyk. Po prostu Zweiheitsmusik.

Blogosfera o „Zweiheitsmusik”:

„Ta intymna Kammermusik, przygoda tak wielka, że lepiej o niej myśleć, niż mówić jest w stanie łączyć tak odległe zdawałoby się tradycje jak muzyka klasyczna, muzykę kapeli Byrtków czy muzyczne performensy Judy Dunaway grającej na balonach solo. Poza tym jest muzyka bardzo organiczna, żywa, reagująca na swoje wewnętrzne uwarunkowania, nierozróżnialna i niemożliwa to opisania przez poszukiwanie źródeł dźwięku jakimi są poszczególne instrumenty.” (Kultura Staroci)

„Tu [muzycy] improwizują rzeczywiście dość synergicznie, jak gdyby stanowili jeden twórczy organizm, posługujący się zarazem zamaszystym, romantycznym gestem i precyzją sonorystycznego laboratorium. Planem i intuicją, szkiełkiem i natchnieniem”. (Polifonia. Płyty Bartka Chacińskiego)

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale prosimy o zabranie gotówki i wsparcie drobną kwotą do „kapelusza”

Do zobaczenia! wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/156358284936130/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22page%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22page_upcoming_events_card%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A[]%7D]%22%2C%22has_source%22%3Atrue%7D

Komentarze

Opublikuj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>